W jaki sposób znaleźć pracownika geodezyjnego, który dobrze przygotuje pomiar geodezyjny?

1305
0
Share:

W powszechnym przeświadczeniu geodeta to ktoś zbawienny do czynności połączonych z mierzeniem terenu. Nie każda osoba natomiast wie, że mierniczy jest niezastąpiony również przy budowie budynku i po jej skończeniu. Radzimy, jak odszukać doskonałego mierniczego i o co go pytać.

Czy mierniczy zna grunt?

Niezwykle ważna przy doborze mierniczego jest jego znajomość obszaru, wiedza o obecnym stanie map dotyczących nas terenów. Zatem najlepiej jest skorzystać z usług firmy mierniczej, działającej na określonym terenie, rozumiejącej tutejsze realia, monitorującej zmiany, jakie przebiegają w miejscowości. Rdzenny mierniczy nieraz wie dla przykładu o spotykających się pod ziemią kanałach instalacyjnych, jakich brak na schemacie, bo są niesubordynacją budowlaną bądź zrealizowano je relatywnie niedawno więc jeszcze nie są rozrysowane. Jeśli biegną one przez place, na których staramy się budować dom, potrafią przysporzyć nam kłopotów.

Gdzie poszukiwać geodety

Urzędnicy z działów geodezji i architektury znają geodetów działających na konkretnym gruncie. Kodeksy nie pozwalają im jednak na faworyzowanie poszczególnych fachowców. W wielu punktach są przedłożone prospekty bądź ewidencje specjalistów. Można je też odnaleźć w powiatowych ośrodkach dokumentacji mierniczej i kartograficznej. Korzystnie, kiedy geodetę polecają sąsiedzi lub bliscy, którzy już korzystali z jego pomocy. Zalecamy pójść do 2 polecanych fachowców i zestawić ich ofertę: stawkę oraz okres wykonania usługi.

Czy usługi miernicze mają być przystępniejsze

Korzystnie jest negocjować cenę całości usług geodezyjnych, jakie powinny być dokonane przy zakupie nieruchomości i budowie mieszkania. Zapłacimy wtenczas mniej, niż zlecając każdą pracę z osobna. Ceny usług mierniczych są ogólnikowe i zależą od składek, jakie geodeta potrzebuje złożyć do ośrodka dokumentacji geodezyjnej, sumptu pracy, poziomu powikłania pomiaru, niewygody obszaru, a więc liczebności przeróbek, jakie to należy nanieść. Wartość usługi zależeć będzie też od tego, gdzie jest ulokowana nasza parcela. Najdroższe są pomiary na obszarze ogromnych miast (głównie Warszawy), na ich rogatkach – ociupinę przystępniejsze. Im odleglej od dużych miast, tym cena usług geodezyjnych jest niższa.

Share: