Koperty kurierskie – z czego są wytworzone i jaką metodą się je wytwarza?

Share:

Koperty foliowe są nową oraz niezwykle bezpieczną formą pakowania towarów do przewozu. Jednak wielu ludziom nazwa ta nie wywołuje żadnych skojarzeń, dla tego też ważne jest to, aby wtrącić z których surowców zrobione są koperty foliowe i jak wygląda proces produkcyjny. Trzeba zaakcentować, że gruntowne zobrazowanie całego przebiegu produkcji zajęłoby sporo czasu, bowiem jest to sprawa stosunkowo złożona, dla tego też w tym eseju ruszone pozostaną jedynie najistotniejsze elementy, które pozwolą zobrazować zjawisko.

Czym jest polimer etenu?

Polimer etenu jest miękkim, śliskim i podatnym na obróbkę cieplną półproduktem, który nie ma żadnego koloru. To z polimeru etylenu, a dokładniej z jego granulek, wytwarza się koperty kurierskie, charakteryzujące się hermetycznością, co znaczy, iż jest to materiał hydrofobowy. Ponadto wyrób ten jest niepodatny na wpływ minusowych temperatur i roztworów chemicznych, co powoduje, iż wyrób, który zabezpieczony jest polietenem jest właściwie całkowicie ochroniony przed negatywnymi czynnikami.

Płachta PE

Naturalnie z polietenu nie przygotowuje się kopert kurierskich, a z granulatu. Płachta polietylenowa tworzy się metodą tzw. rozdmuchu bądź również upustu przemysłowego, polega to na tym, że poprzez obróbkę termiczną granulki są rozpuszczane.

W jaki sposób przebiega produkowanie koperty foliowej?

Po pierwsze konieczne są do tego procesu specjalistyczne machiny zgrzewające, które z płachty polietenowej będą w stanie wyciąć odpowiednie kroje o różnorodnych rozmiarach. Pierwszym etapem jest ustawienie folii wykonanej z polimeru etenu na maszynie, która automatycznie składa ją w określony, wybrany przez operatora format oraz zgrzewa kanty. Przygrzewanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w następstwie posiadamy gwarancję, iż z wnętrza koperty kurierskiej nic nie wypadnie i nie wpuści ona żadnej wody do środka. Podczas procesu zgrzewania niezwykle ważne jest niewątpliwie to, żeby zachować jakąś stronę niezgrzaną po to, by móc zapakować do środka artykuły. W niesklejonej części koperty montuje się pasek z klejem, który zabezpiecza się po to, by we właściwym czasie można go było zedrzeć oraz zabezpieczyć przesyłkę znajdującą się wewnątrz.

Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.

Share: