Z czego wynika przezroczystość szkła?

765
0
Share:

Szkło od stuleci wykorzystujemy na każdym kroku. Jest wykorzystywane do wykonania wielu codziennie używanych produktów. Nie brakuje osób pytających o to dlaczego szkło jest przezroczyste

Jaką historię ma szkło?

Szkło ma historię liczącą kilka tysięcy lat. Dotychczasowe badania archeologiczne wykazały, że szkło było używane już w czwartym tysiącleciu przed naszą erą w Mezopotamii. Używane wtedy szkło nie było przezroczyste, ale kolorowe. Szkło zabarwiało się od zanieczyszczeń znajdujących w surowcach wykorzystywanych do jego wykonania. Szkło bezbarwne zaczęto wytwarzać dopiero w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Około 100 roku po narodzinach Chrystusa szkło pojawiło się w szybach okiennych. Były one jednak tak drogie, że mogło sobie na nie pozwolić bardzo niewiele osób. Na masową skalę szklane tafle zaczęto produkować dopiero w XIX wieku. Dzisiaj szkło stosowane jest nie tylko do produkcji szyb okiennych. Szklane przedmioty towarzyszą nam każdego dnia. Szkło wykorzystuje przemysł budowlany, farmaceutyczny, spożywczy. Ze szkła wykonuje się przedmioty codziennego użytku i wyroby o charakterze dekoracyjnym – wazony, kielichy, zwierciadła. Do jego produkcji wykorzystuje się między innymi piasek kwarcowy, sodę, wapienie, boraks.

Dlaczego szkło jest przezroczyste?


Pytanie to zadawane jest naprawdę często. Szkło jest ciałem stałym, które charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością promieniowania widzialnego. Jest także bezpostaciowe. Jest to cecha charakteryzująca ciecze. Zdecydowana większość ciał stałych absorbuje fotony światła, które na nie padają. To właśnie to zjawisko powoduje, że ciała stałe nie są przezroczyste. W przypadku szkła jest nieco inaczej. Szkło nie pochłania fotonów światła. W przypadku szkła dochodzi do odbijania fotonów.  Energia fotonów jest przy tym zbyt mała, aby wystarczyła do przeniesienia elektronów. W przypadku szkła jego przerwa energetyczna jest większa niż energia fotonów promieniowania widzialnego. W efekcie światło przenika przez szkło z mniejszą prędkością, ale też przechodzi przez nie bez większych przeszkód. Co istotne, światło z zakresu widzialnego nie musi przez szkło przechodzić w całości. Wystarczy, że będzie przechodziło tylko przez jego część, a my i tak będziemy odbierać szklaną taflę jako przezroczystą.

Artykuł przygotowany: https://szybka-szybka.com/

Share: