Koperty kurierskie – z czego są wytworzone i jaką metodą się je wytwarza?
Koperty foliowe są nową oraz niezwykle bezpieczną formą pakowania towarów do przewozu. Jednak wielu ludziom nazwa ta nie wywołuje żadnych skojarzeń, dla tego też ważne jest to, aby wtrącić z których surowców zrobione są koperty foliowe i jak wygląda proces produkcyjny. Trzeba zaakcentować, że gruntowne zobrazowanie całego przebiegu produkcji zajęłoby sporo czasu, bowiem jest to sprawa stosunkowo złożona, dla tego też w tym eseju ruszone pozostaną jedynie najistotniejsze elementy, które pozwolą zobrazować zjawisko.
Czym jest polimer etenu?
Polimer etenu jest miękkim, śliskim i podatnym na obróbkę cieplną półproduktem, który nie ma żadnego koloru. To z polimeru etylenu, a dokładniej z jego granulek, wytwarza się koperty kurierskie, charakteryzujące się hermetycznością, co znaczy, iż jest to materiał hydrofobowy. Ponadto wyrób ten jest niepodatny na wpływ minusowych temperatur i roztworów chemicznych, co powoduje, iż wyrób, który zabezpieczony jest polietenem jest właściwie całkowicie ochroniony przed negatywnymi czynnikami.
Płachta PE
Naturalnie z polietenu nie przygotowuje się kopert kurierskich, a z granulatu. Płachta polietylenowa tworzy się metodą tzw. rozdmuchu bądź również upustu przemysłowego, polega to na tym, że poprzez obróbkę termiczną granulki są rozpuszczane.
W jaki sposób przebiega produkowanie koperty foliowej?
Po pierwsze konieczne są do tego procesu specjalistyczne machiny zgrzewające, które z płachty polietenowej będą w stanie wyciąć odpowiednie kroje o różnorodnych rozmiarach. Pierwszym etapem jest ustawienie folii wykonanej z polimeru etenu na maszynie, która automatycznie składa ją w określony, wybrany przez operatora format oraz zgrzewa kanty. Przygrzewanie jest wyjątkowo ważne, ponieważ w następstwie posiadamy gwarancję, iż z wnętrza koperty kurierskiej nic nie wypadnie i nie wpuści ona żadnej wody do środka. Podczas procesu zgrzewania niezwykle ważne jest niewątpliwie to, żeby zachować jakąś stronę niezgrzaną po to, by móc zapakować do środka artykuły. W niesklejonej części koperty montuje się pasek z klejem, który zabezpiecza się po to, by we właściwym czasie można go było zedrzeć oraz zabezpieczyć przesyłkę znajdującą się wewnątrz.
Pomimo tego, że foliopak wydawać się może rzeczą zwykłą i prostą do wykonania to cały proces jego powstawania wcale na to nie wskazuje. Bez profesjonalnych maszyn oraz odpowiednich półproduktów nie jesteśmy w stanie wykonać koperty kurierskiej.